MF DNES: Nemá pásy, odhalil dalekohled

MF DNES: Nemá pásy, odhalil dalekohled

 Speciální dalekohledy s kamerou odhalí nepřipoutaného řidiče na mnoho set metrů. Včera tuto špičkovou techniku při rozsáhlé dopravně bezpečnostní akci nasadili krajští policisté. Kvůli nebezpečnému přestupku totiž loni ve velkém umírali na silnicích kraje nejen šoféři, ale i spolujezdci.

„Při loňských jedenadvaceti tragických nehodách zemřelo čtyřicet procent nepřipoutaných řidičů a šedesát procent nepřipoutaných spolujezdců. Počet lidí, kteří za jízdy nepoužívají pás, je opravdu alarmující. I proto se na potírání tohoto přestupku letos víc zaměříme,“ přiblížila policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Policejní hlídky sledovaly provoz na silnicích celého kraje. Na Liberecku stály například na silnici první třídy číslo 13 u Bílého Kostela nebo v Mníšku, v Hejnické ulici či Vratislavické ulici nebo na úseku silnice první třídy číslo 14 na Jablonec.

„Dalekohledem bezpečně vidíme až na kilometr. Vidíme, jestli má řidič pásy, ale i co dělá. Jestli třeba telefonuje nebo nastavuje navigaci,“ zmínil dopravní policista, který obsluhoval dalekohled Nikon Monarch 82ED-A.

Policisté ale nerozdávali jen pokuty. Řidiče na úskalí nepoužitých bezpečnostních pásů upozorňoval i Tým silniční bezpečnosti a dopravní expert z Platformy Vize 0 Roman Budský. Ten radil zastaveným řidičům, jak pás nejlépe nastavit. „Pás máte moc vysoko. Takto by v případě nárazu mohlo velice snadno dojít k poškození krční páteře. V okamžiku rány vážíte minimálně třicetkrát tolik,“ upozornil Budský jednoho z motoristů.

„Část řidičů přiznává, že se poutá jen kvůli tomu, aby je neobtěžoval nepříjemný signál. Bohužel, od nejrůznějších řidičů vím, že se to snaží obejít, aby mohli třeba na krátkou vzdálenost zůstat nepřipoutaní. Zacvaknou tam speciální zámek a ono to nepíská. Nebo tam cvaknou pás spolujezdce. Škodí tím ale nejvíc sami sobě,“ uvedl Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Policisté se včera zaměřovali také na to, jestli jsou správně připoutané děti. „Podle výsledků jednoho belgického výzkumu může být nepřipoutané dítě v sedačce smrtelně zraněno už při patnácti kilometrech v hodině. Při rychlosti padesát kilometrů v hodině to už odpovídá volnému pádu z desátého patra,“ varoval Roman Budský.

Loni bylo v kraji 4 558 dopravních nehod, při kterých zemřelo 21 lidí a 94 osob bylo těžce zraněno.

Letos za první tři měsíce došlo k 1 075 nehodám. Nikdo při nich nezemřel. Loni byli za stejné období 3 mrtví. Těžce zraněných bylo letos osm, což je o tři méně než loni za stejné období.

Neunikne Speciálním dalekohledem bezpečně vidí policisté až na kilometrovou vzdálenost. Rozeznají i co řidič zrovna dělá.

 

Autor: Adam Pluhař
Datum: 10.4.2019
Zdroj: MF DNES - Liberecký