iDNES.cz: Příprava na dovolenou: nejasno bývá ohledně emisních plaket a autosedaček

iDNES.cz: Příprava na dovolenou: nejasno bývá ohledně emisních plaket a autosedaček

Statisíce Čechů sednou v létě do auta a vydají se po vlastní ose na dovolenou k moři. Dopravní experti z Autoklubu ČR a Platformy Vize 0 dali dohromady nejčastější dotazy, s jakými se na ně řidiči před cestou do zahraničí obracejí. Kromě dálničních známek jsou to emisní zóny nebo třeba přeprava zvířat.

Dálniční známky, dálniční poplatky

Čeští řidiči před odjezdem do zahraničí nejčastěji řeší dálniční známky. Ty papírové ještě zakoupí pro Českou republiku, Rakousko, Švýcarsko a Slovinsko. Virtuální e-známky pak platí v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku, v Moldávii, na Slovensku, v Lotyšsku a také v Rakousku.

Naši sousedé na jihu tak řidičům nabízí dvě možnosti, které je však hodně matou, protože elektronická dálniční známka platí v Rakousku až se zpožděním.

S chytrou krabičkou můžete v Chorvatsku projíždět na mýtnici branou označenou ENC. Je to rychlejší, auto nemusí zastavovat.

„Často se nám stává, že volá řidič s tím, že si zakoupil elektronickou dálniční známku do Rakouska, ale zjistil, že platí až osmnáct dní ode dne nákupu, jenže on odjíždí zítra. V takovém případě opravdu nezbývá než zakoupit platný papírový kupon,“ uvedl manažer road safety Libor Budina z Autoklubu ČR.

Ve většině evropských zemí pak turisté na dovolenou projíždí mýtnými branami, kde se platí hotovostí, kartou nebo pomoci elektronického mýtného zařízení. „To se vyplatí pořídit si při častějších cestách do Chorvatska, řidiči pak dostávají slevu na mýtném až dvacet procent,“ dodal Budina. Mýtné brány najdete v Chorvatsku, Francii, Itálii, v Polsku, Španělsku nebo v Řecku.

V některých zemích jsou zpoplatněny i tunely, mosty a jiná dálniční infrastruktura. Naopak v zemích, jako je Ukrajina, Lichtenštejnsko nebo Monako (a Německo kromě vozidel nad 7,5 tuny) se poplatky za dálnice neplatí.

Jak je to v případě, že řidič je vlastník průkazu ZTP/P? V Česku dálniční známku mít nemusí a od poplatku je osvobozen, jeho výhoda ale za hranicemi neplatí a při cestě do zahraničí musí dálniční známku koupit. Využívat zdarma však může parkování na vyhrazených místech v zemích Evropské unie.

Web pro řidiče

Na základě často se opakujících dotazů od českých řidičů zřídili experti na webu Autoklubu ČR speciální sekci Vozidlem do zahraničí . Řidiči zde najdou aktuální informace, dopravní předpisy i omezení v jednotlivých státech , ale také obecné informace, rady na cesty a potřebné formuláře nebo ceny benzinu v jednotlivých zemích. „Postupně budeme informace ze zemí Evropské unie rozšiřovat o typy a rady před cestou na zimní dovolenou a později se zaměříme také na informace z exotických zemí, kam často Češi létají a kde si půjčují automobily,“ informoval Roman Budský z Platformy Vize 0.

Autor: Martina Procházková

Datum: 4.6.2019
Zdroj: iDNES.cz, https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/dovolena-auto-vlastni-doprava-dotazy-autoklub-cr-platforma-vize0-budina-budsky.A190603_144353_automoto_taj