Žena v autě: Dovolená 2019: rady na cestu

Žena v autě: Dovolená 2019: rady na cestu

Miliony Čechů vyráží v létě za svou dovolenou do zahraničí. Co udělat pro to, aby cesta proběhla bez problémů? Autoklub ČR a Platforma VIZE 0 právě spouští specializované webové stránky s přehledem informací, jak cestovat bezpečně a v pohodě do zahraničí. Doporučujeme věnovat pozornost následujícím oblastem.

„Předletová“ kontrola

Kromě prověření technického stavu vozidla je třeba pamatovat i na překontrolování jeho povinné výbavy a její případné doplnění podle toho, do které země míříme. Pamatujeme i na dostatečný počet reflexních vest. Přinejmenším jednu vestu (tu pro řidiče) umístíme do kabiny vozidla. Trasu, po které pojedeme do cílové destinace, pečlivě naplánujeme. Kudy pojedeme, kdy vyrazíme – například s ohledem na možné dopravní komplikace. A také zvážíme, jak dlouho nám bude cesta trvat.

Na co nezapomenout

Doplňky, které by měl mít řidič s sebou: sluneční brýle, náhradní pár dioptrických brýlí (užitečné, ve Španělsku a Švýcarsku dokonce povinné), do Francie alkotester. Ostatně není špatné si nejpozději dva tři dny před odjezdem sepsat, co vše s sebou musíme na dovolenou vzít – půjde třeba o léky, také zkontrolujeme platnost osobních dokladů či řidičského průkazu.

Bezpečný náklad

Prostorové možnosti vozidla jsou omezené, stejně tak jeho nosnost. Na dovolenou je tedy dobré brát s sebou opravdu jen to potřebné.

„Na dno zavazadlového prostoru uložíme zavazadla nejrozměrnější a nejtěžší. Naopak po ruce bychom měli mít vše, co budeme nezbytně cestou potřebovat. A také – pro jistotu – výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vesty pro spolucestující,“ upřesňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Pozor na doklady

Při cestách po EU postačí platný občanský průkaz, řidič musí mít s sebou platný řidičský průkaz. A samozřejmě i osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz). Nezapomeneme na průkaz zdravotní pojišťovny a případné připojištění nákladů léčebné péče. A také si s sebou vezmeme zelenou kartu a euroformulář záznamu o dopravní nehodě (záznam o dopravní nehodě ke stažení zde ). Pokud máme zapůjčené vozidlo, lze také doporučit být vybaven potvrzením, že vlastník (majitel) vozidla s touto cestou souhlasí. Byť to žádný právní předpis ČR nestanoví a není nám ani známo, že by takový předpis platil v některém z evropských států – s výjimkou Polska. Povolení k užívání auta fyzickou osobou ke stažení zde.

Pozor na únavu za volantem

Před jízdou by si měl řidič dostatečně odpočinout a během jízdy pamatovat na pravidelné přestávky. Ideálně jednou za dvě a půl hodiny. Vliv únavy za volantem je podobný jako u alkoholu. Silně unavený řidič je stejně nebezpečný jako ten, který právě vypil dva panáky tvrdého alkoholu. Pravděpodobnost zavinění fatální nehody se zvyšuje 7x. Únava má na svědomí až 10 procent všech dopravních nehod, na dálnicích se jedná až o dvacetiprocentní podíl. Nejnebezpečnější je období od půlnoci do čtvrté hodiny ranní. Méně se však už ví, že nás únava může překvapit i během dne – nejčastěji mezi druhou až čtvrtou hodinou odpolední.

Rada na závěr

„V každém případě je dobré počítat s možností, že uvízneme v dopravní zácpě. Proto je dobré neustále mít v nádrži dostatek paliva, v kabině něco k snědku a dostatek nápojů. A dostatek nadhledu. Jakékoliv projevy agresivity mohou situaci jen zhoršit,“ uzavírá Libor Budina z Autoklubu České republiky.

Autor: Sabina Kvášová

Datum: 4.6.2019
Zdroj: zenavaute.cz, Dostupné z: https://www.zenavaute.cz/pripravte-se-na-dovolenou-autem/