EN
Média Evropský týden mobility a osobní slib bezpečnosti: Svojí nulou v krvi podpoříte nulu obětí na silnici

Evropský týden mobility a osobní slib bezpečnosti: Svojí nulou v krvi podpoříte nulu obětí na silnici

Česká republika se i letos jako dlouholetý člen evropského sdružení dopravních policií ROADPOL připojuje k projektu SAFETY DAYS realizovanému v rámci Evropského týdne mobility. Ten tentokrát připadá na 16. září – 22. září. Filozofií projektu je osvěta široké veřejnosti s apelem na NULA úmrtí na silnicích. Jako hlavní cíl vymezil Roadpol pro letošní rok snižování fatálních následků dopravních nehod zvýšeným dohledem nad „Smrtící čtveřicí“, která představuje nejčastější a nejtragičtější příčiny a okolnosti vzniku nehod. Patří mezi ně nepřiměřená rychlost, nevěnování se řízení, jízda bez bezpečnostního pásu a řízení pod vlivem alkoholu nebo drog. Právě na poslední zmiňovanou oblast je letos zaměřena i informační kampaň Policie České republiky, Platformy VIZE 0 a Autoklubu České republiky.

Celosvětově každá sedmá oběť dopravní nehody umírá při nehodě s alkoholem. Alkohol na silnicích je problém i v Evropské unii. Z oficiálních statistik dopravních nehod vyplývá, že alkohol v rámci EU asistuje u 14 procent všech smrtelných nehod (ETSC). Nicméně Evropská komise odhaduje, že se jedná až o 25 procent. Přitom přinejmenším k 80 procentům těchto tragických případů by nemuselo dojít, pokud by řidiči byli střízliví. Ročně by tak mohlo být zachráněno  až 4 000 lidských životů,“ informuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

S alkoholem v silniční dopravě se potýká i Česká republika. Počty obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu se dlouhodobě podílí na celkovém počtu usmrcených při nehodách téměř deseti procenty. Například v loňském roce to bylo 50 osob z celkových 460 obětí dopravních nehod. Letos do konce srpna zemřelo při nehodách ovlivněných alkoholem 16 osob z celkových 304 usmrcených v důsledku nehody. Je to o 27 méně než za stejné období roku 2020, nicméně v zemi s nulovou tolerancí alkoholu u řidičů je jediným akceptovatelným výsledkem nula mrtvých při nehodách s alkoholem.

Svůj osobní slib bezpečnosti na silnicích lze složit přímo na webových stránkách organizace ROADPOL.

Složili ho už i Aleš Loprais a Tomáš Enge - viz fotogalerie.

Fotogalerie

Kontaktní osoba

Bc. Roman Budský, BA (Hons), MBA
roman.budsky@vize0.cz

Platforma VIZE 0, z.ú.
Pobřežní 665/21, Karlín, 186 00 Praha 8
IČ: 075 34 663
Ústav, neplátce DPH