EN
Média a tiskové zprávy| Téměř 40 motorkářských kurzů „Učme se přežít“ pro veřejnost zdarma

Téměř 40 motorkářských kurzů „Učme se přežít“ pro veřejnost zdarma

Projekt Učme se přežít je již pořádán 13. sezónu a nabízí 38 kurzů na 9 polygonech v České republice. Letošní novinkou jsou kurzy pro řidiče skútrů. Těch totiž stále přibývá a specializované lekce dosud chyběly. Novinkou je i takzvaná přípravka pro žadatele o řidičské oprávnění a úplné začátečníky. Pokračují také tradiční celodenní kurzy pro motorkáře, kteří se chtějí zdokonalit, protože neplatí, že vážné následky nehod jsou doménou pouze mladých řidičů. Na jednom z prvních kurzů v Hradci Králové byla pořádána panelová diskuze za účasti ministra dopravy Martina Kupky, hejtmana Královehradeckého kraje Martina Červíčka, generálního sekretáře Evropské federace autoškol (EFA) Manuela Picardiho, zástupce ředitele dopravní policie plk. Michal Hodboďe a Libora Budiny z Platformy Vize 0.

Platforma Vize 0 je dlouhodobým partnerem projektu. Za poslední 4 roky se jí podařilo propojit projekt s dalšími organizacemi a zavést např. novou metodiku výcviku v motoškolách. Dále spolupracuje na uvádění nové generace testových otázek v podobě testu vnímání rizik do autoškol, motoškol a v neposlední řadě do e-testů ve spolupráci s ministerstvem dopravy.

 

Motocyklisté jako ohrožená a sezónní skupina

Jsme si vědomi, že se zvyšuje počet nově registrovaných motorkářů a řadíme se pozvolna mezi velmoc v počtu jednostopých vozidel.  A je opravdu nezbytné se soustředit na lepší přípravu řidičů i jejich testování.  V tom tkví naše společná snaha. A jsem rád, že v tomto úsilí máme celou řadu partnerů jako Platforma Vize 0, Asociace autoškol, Tým silniční bezpečnosti, Policie ČR a společně se nám daří zesilovat aktivity zaměřené na zvýšení bezpečnosti v silničním provozu s akcentem na motorkáře,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka, který zahajoval panelovou diskuzi v Hradci.

Statistiky nehodovosti nejsou přívětivé a je za potřebí se věnovat prevenci, což potvrdili i všichni zástupci v diskuzi. S přibývajícími teplými dny přibývá na silnicích motorkářů. Jejich počet každoročně stoupá i v souvislosti s rostoucím počtem nově registrovaných motocyklů. Motoristé také často váhají, zda je možné skútr řídit bez řidičského oprávnění pro motocykl skupiny A1 v zahraničí. To lze však využít pouze v Polsku, Slovensku a Španělsku za podmínky držení řidičského oprávnění skupiny B, alespoň 3 roky.

 

„Právě začátek sezóny bývá často spojen se zvýšenou nehodovostí způsobenou nezkušeností a nevyježděností řidičů. Je opravdu důležitá nejen technická příprava stroje, ale i příprava řidiče. Pokud chcete být dobrý motorkář, musíte vnímat fakt, že učit se a zdokonalovat v řízení je úkol na celý život,“ dodal plk. Michal Hodboď ke statistice. Za období 2013 až 2022 evidují policejní statistiky 32 756 dopravních nehod s účastí motocyklisty, 740 usmrcených motorkářů a 4 370 těžce zraněných, často s následky na celý život.

Čísla hovoří jasně, stáváme se motocyklovou velmocí

I když se množství vážných následků nehod dlouhodobě snižuje, čísla jsou stále vysoká. Stereotyp, že vážné následky nehod jsou doménou pouze mladých motorkářů, už dávno neplatí. Statistiky z let 2011–2022 ukázaly, že nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou řidiči ve věku 35 až 44 let.

„Na každého osmého občana v ČR připadá jeden zaregistrovaný motocykl. To nás řadí na úroveň Itálie, která je fakticky motorkářskou velmocí. V celkovém počtu smrtelných nehod na 1 mil. obyvatel na tom v porovnání s evropskými státy nejsme nejlépe, ale na počet registrovaných motocyklů jsme naopak na tom lepším poli spektra a je to snad i díky projektu Učme se přežít,“ okomentoval Libor Budina aktuální stav.

Učit se a zdokonalovat v řízení je úkol na celý život

 Na celodenních kurzech se účastníci dozví nejčastější příčiny dopravních nehod, důležité prvky aktivní a pasivní bezpečnosti a v praxi si vyzkouší svůj motocykl s cílem správného ovládání v zatáčkách, krizového brzdění a vyhýbání.

Zařazeni jsou i skútry s obsahem motoru do 125 cm³, které je od roku 2013 možné se skupinou řidičského oprávnění pro automobil řídit bez absolvování autoškoly.

 

Registrace je otevřena a motocyklisté se mohou zdarma registrovat na www.ucmeseprezit.cz. Kurzy jsou financované z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Fotogalerie

Více informací poskytne dopravní expert:

Ing. Libor Budina
lbudina@koop.cz

Platforma VIZE 0, z.ú.
Pobřežní 665/21, Karlín, 186 00 Praha 8
IČ: 075 34 663
Ústav, neplátce DPH