EN
Média a tiskové zprávy| Bezpečně na zahraniční dovolenou 2023

Bezpečně na zahraniční dovolenou 2023

Každoročně vyrážejí miliony Čechů po vlastní ose strávit alespoň část své dovolené do zahraničí. Jak takový zahraniční pobyt prožít bezpečně a pohodově? Platforma VIZE 0 společně s Českou kanceláří pojistitelů a společností GLOBAL ASSISTANCE připravily pro české motoristy souhrn potřebných informací. Byly prezentovány na tiskové konferenci konané v pondělí 19. června 2023 a rovněž tak se nacházejí na webovém portálu Platformy VIZE 0 www.platformavize0.cz.

Všichni, kdo vyrážejí na zahraniční letní dovolenou, se těší na prožití příjemných dnů v exotických destinacích. Bohužel se však nejednou při cestě do příslušného cíle, pobytu či návratu zpět domů mohou objevit nečekané problémy. Kdo se na cestu i pobyt náležitě připraví, výrazně snižuje pravděpodobnost, že jeho vysněná dovolená nebude probíhat podle jeho představ.

„V rámci škod z povinného ručení evidujeme v zahraničí za rok 2022 celkem 7 028 nehod, což je 3,7 procenta všech škod včetně těch na českém území,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů a dále radí: „Před cestou do zahraničí si zkontrolujte, jestli máte vytištěnou tzv. zelenou kartu, která prokazuje, že máte v pořádku povinné ručení na vozidlo. V digitální podobě ji budete moci mít na cesty mimo ČR až v roce 2025. Navíc v případě nehody na ní naleznete potřebné telefonní číslo na asistenční služby.“

Před cestou autem do zahraničí vždy doporučujeme zkontrolovat technický stav vozidla, zejména kola a kapaliny. „Dále je vhodné zkontrolovat povinnou výbavu vozidla, vybavit se dostatečným množstvím reflexních vest (v závislosti na počtu cestujících) a předem se informovat o platné legislativě v oblasti provozu na pozemních komunikacích v zahraničí. Každý, kdo jede autem do zahraničí, by si před cestou také měl zkontrolovat parametry pojistné smlouvy a měl by si zajistit kvalitní asistenční služby s odpovídajícími parametry a finančními limity. Finanční náklady na zajištění například odtahu v zahraničí jsou totiž několikanásobně vyšší než v České republice,“ upozorňuje Aleš Marcol ze společnosti GLOBAL ASSISTANCE. Uvedená společnost se ročně postará o několik tisíc řidičů, kteří potřebují pomoc v zahraničí. Nejčastěji navštěvovanou destinací je Chorvatsko, následují Itálie a Francie.

Je třeba pečlivě naplánovat, kudy a kdy vyrazíme do cílové destinace. Počítejme s možnými dopravními komplikacemi. V náležité kondici musí být náš automobil. A samozřejmě též řidič. Nesnažme se jet tzv. na jeden zátah. Unavený řidiči je velmi nebezpečný, riziko zavinění nehody mnohonásobně vzrůstá. V časovém předstihu zkontrolujme platnost všech potřebných dokladů. Dobré je seznámit se alespoň se základy pravidel silničního provozu států, kterými budeme projíždět. Dobré je vědět i to, co a za kolik budeme v zahraničí tankovat. Rozhodně se vyplatí seznámit se i s výší a také způsobem úhrady poplatků za používání dálnic, některých tunelů či mostů. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Buďme proto připraveni i na možnost závažnější poruchy vozidla, zdravotní komplikace někoho z cestujících… A také na možnou dopravní nehodu. V takovém případě se po celé Evropské unii dovoláme policistům, zdravotníkům i hasičům na jednotném telefonním čísle 112. „Obecně pak v případě jednání s dopravními policisty zachovejme chladnou hlavu. Rozhodně se vyvarujme jakýchkoliv invektiv či dalšího nevhodného chování. V řadě států za to hrozí přísné tresty. A pozor také na agresivitu vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Zahraniční policisté si takového jednání pozorně všímají a nekompromisně je trestají,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0

Motoristé v tomto čase často hledají na různých webových portálech, kde najít relevantní informace k jejich cestám do zahraničí. „Pokud je najdou, tak si u nás ověřují, zda jsou pravdivé, protože často je možné dohledat i protichůdné informace,“ uvádí Libor Budina z Platformy VIZE 0. Typicky nejčastěji se jedná například o to, zda je povinný hasičský přístroj u osobního vozidla v Polsku, který je sice povinný pro registrovaná vozidla v Polsku, ale pro ty zahraniční neplatí díky Vídeňské úmluvě, protože se jedná o výbavu vozidla nikoliv řidiče. Dále se jedná o elektronické dálniční známky v Rakousku zakoupeným on-line, kdy se rozšířila polopravda, že i krátkodobá elektronická dálniční známka platí až od 18. dne od zakoupení. Nicméně toto pravidlo platí pouze u ročních dálničních známek při zakoupení soukromým spotřebitelem. Další dotazy se týkají emisních plaket, přepravy domácích mazlíčků, třetí registrační značky na nosiče kol a také řízení skútru do 125 cms automatickou převodovkou.

Společná rodinná dovolená je nesporně náročnou emoční událostí, kdy se mění fungování celého rodinného systému. Celkově dochází ke zvýšení stresové zátěže. To může vést k emočnímu dyskomfortu, který se projeví v náladě celé rodiny. Dovolenou proto pečlivě předem naplánujte. Připravte se na to, že se dozajista setkáte s kumulovaným stresem – kolony stojících či pomalu se vlekoucích vozidel, únava, nervózní partner či partnerka, vztekající se či dokonce peroucí se děti, špatně fungující klimatizace… „Pokud se začne blbá nálada blížit ke kritické hranici, raději si udělejte pauzu, oddychněte si, usmějte se na sebe – a slibte si, že takto to bude po celou dovolenou. A proč vlastně ne? Prožíváme přece jedny z nejkrásnějších dní roku, tak proč si to pořádně neužít,“ radí Lenka Čermáková, akreditovaná dopravní psycholožka.  

 

Průvodce bezpečnou a pohodovou cestou do zahraničí včetně materiálů z pořádané tiskové konference najdete od 20. června t. r. na webových stránkách Platformy VIZE 0 (www.platformavize0.cz) v sekci témat - Cesta autem do zahraničí.

A my vám všem přejeme bezpečnou a hlavně pohodovou letní dovolenou!

 

Bližší informace podají:

Roman Budský                                                                       Libor Budina

Platforma VIZE 0                                                                    Platforma VIZE 0

tel.: 776 195 576                                                                   tel.: 727 901 494

e-mail: roman.budsky@vize0.cz                                           e-mail: lbudina@koop.cz

Fotogalerie

Více informací poskytne dopravní expert:

Bc. Roman Budský, BA (Hons), MBA
roman.budsky@vize0.cz

Doporučené články

Autem na dovolenou
Zobrazit více
Dovolená autem: Jak snížit riziko dopravní nehody při cestě na dovolenou?
Zobrazit více
RTMPlus: V Německu a Polsku platí jiné dopravní předpisy než u nás
Zobrazit více
Český rozhlas: Na dovolenou autem. Rozhovor s Romanem Budským moderuje Patricie Strouhalová
Zobrazit více

Platforma VIZE 0, z.ú.
Pobřežní 665/21, Karlín, 186 00 Praha 8
IČ: 075 34 663
Ústav, neplátce DPH